2017: Hmyzí hotely do města patří
Autoři
Ing. Milan Maršálek, Tomáš Klouček
Anotace
- Hmyzí hotel
- Opylovači
- Město
- Životní prostředí
Úvod
Článek stručně předkládá zásady a neopomenutelné skutečnosti v problematice budování tzv. hmyzích hotelů. Toto budovaní úkrytů zejména pro hmyz je důležitým příspěvkem pro biodiverzitu měst z důvodu mizení křovištních ploch, rumišť a dalších ruderalizovaných ploch neustále ubývá. Vhodným opatřením do intravilánu (podobně jako do extravilánu) je umístění hmyzích hotelů do zahrady, ale i do prostor například veřejného parku.
Co jsou hmyzí hotely?
Chceme-li v zahradách a dalším přírodě blízkém prostředí města podpořit přirozený výskyt hmyzu, tak je jednou z možností budování umělých stanovišť. Takto vytvořená místa, která plní funkci úkrytu, nazýváme hmyzími hotely, domky či budkami. Hmyzí hotely mají řadu variant a velikostí i podle uživatelů (existují přímo určené motýlí domy, budky pro čmeláky a další). Lze si jej vlastnoručně vyrobit, zakoupit polotovar či si pořídit přímo hotový výrobek.
Proč je hmyz důležitý?
Hmyz, ale i další příbuzní živočichové, které souhrnně pojmenováváme členovci, jsou důležitou součástí koloběhu přírody a ekologických vztahů v ní. Ať už jako součást potravního řetězce jako predátoři (např. pavouci, slunéčka) nebo jako potrava (mouchy). Vedle potravních vztahů jsou pak zásadní pro člověka i rostliny opylovači tedy živočichové (např. včely, čmeláci, motýly atd.), kteří umožňují opylení – přenos pylu z jedné rostliny na druhou (z prašníků jedné rostliny na bliznu jiné rostliny) a jejich následné rozmnožování. To neplatí pro rostliny tzv. samosprašné. V některých případech je pak vedlejším produktem např. med a další. Okrajovou zajímavostí je, že některými opylovači mohou být také ptáci (příkladem je kolibřík), ale i savci (mimo jiné na 30 druhů netopýrů nebo třeba madagaskarský lemur). Vedle funkce opylovačů má samozřejmě hmyz (a další druhy živočichů) nezastupitelný přínos v potravním řetězci.
Druhy použitého materiálu = více druhy hmyzu a dalších živočichů v zahradě
U hmyzího hotelu zcela zásadně platí, že čím bohatší bude použitý materiál, tím se násobně obohatí zahrada o druhy hmyzu, ale i dalších členovců a příbuzných živočichů. Několik základních a vhodných materiálů uvádíme příkladem:
- Dřevěné špalky s různě velkými předvrtanými otvory využijí včely samotářky či slunéčka
- Sláma nebo nařezaná stébla rákosu je vhodným úkrytem pro pavouky či mouchy
- Kameny využijí za úkryt brouci a další členovci: pavouci a suchozemští korýši a měkkýši
- Staré cihly s otvory uvítají pavouci pro snování pavučin
- Jíl a zeminu promíchané se slámou či senem využijí pro kladení vajíček brouci
- Kusy kůry k úkrytu využijí například některé druhy motýlů
Hmyzí hotel lze objednat a zakoupit, ale také si ji doma vyrobit
Hmyzí hotel lze zakoupit, případně ale také vyrobit, ať již podle rozměrů vlastních přizpůsobených místu umístění, nebo podle nejrůznějších plánků uvedených na internetu či v osvětové literatuře.
Několik doporučení pro budování hmyzích hotely:
- v okolí rozmístěte několik větších polen a kamenů
- hotel umístěte na dobře osluněném místě
- hmyzím úkrytům prospěje závětří
- čelní stěnu je, alespoň částečně vhodné pokrýt pletivem
- Nepoužívejte při zahradničení chemické přípravky, ale organická hnojiva (kompost, hnůj či rostlinné preparáty)
Příklady dobré praxe
Hmyzí hotely si získávají své postavení a oblíbenost ve městě často v rámci tzv. komunitních zahrad. Jelikož hmyzu v krajině, a oto více ve městech ubývá, dá se očekávat další rozšiřování těchto prvků. Naše ZO ČSOP „Natura, quo vadis?“ provozuje vlastní hmyzí hotel u sídla své organizace již téměř 5 let jako součást Naučné stezky Sv. Josefa, konkrétně Praze 10 – Malešicích. Vlastním příkladem ukazujeme neškodnost tohoto prvku, neboť často panují obavy z možné agresivity hmyzu apod. Aktuálně chystáme projekt Hmyzích hotelů do škol ve spolupráci s Úřadem Městské části Praha 10. Hmyzí hotely oživí celkem 5 školních zahrad a součástí instalace bude též osvětově-vzdělávací přednáška pro žáky. Upevňování vazeb člověka s přírodou je dnes již samozřejmostí v rámci průřezového tématu environmentální výchovy mladé generace, a propojení výuky s umístěným hmyzím hotelem je toho ideálním příkladem v praxi.
Poděkování
Článek vznikl jako výstup projektu „Ekoporadnypraha.cz – poradenské publikace a články pražských poraden“, který je v letech 2016 – 2017 finančně podpořen hl. m. Prahou a jehož prezentaci naleznete na vlastním portálu EkoporadnyPraha.cz.
Zdroje a odkazy na další informace:
V. Křivan & P. Stýblo, 2012: Živá zahrada. Český svaz ochránců přírody, Praha.
ČSOP – celorepublikový projekt Živá zahrada
Pomáháme přírodě – hmyzí hotely (polotovary – ukázka)
01/14 ZO ČSOP – Web Pro přírodu ve Městě: i hmyz může mít svůj hotel