2018: ShareWaste

Autoři:

Tomáš Klouček, Ing. Milan Maršálek

Úplný název článku

ShareWaste: Zahraniční přístupy ve sdíleném kompostování uplatnitelné v hl. m. Praze i ČR

Anotace

Úvod

Článek přináší základní informace o přínosu komunitního kompostování v podmínkách Hlavního města Prahy, včetně několika příkladů z praxe. Sdílená řešení jsou moderním trendem, který do budoucna může být rozhodujícím faktorem pro udržitelná řešení. Jak v sociální, tak i environmentální oblasti. Jádrem článku je odkaz na existující platformu ShareWaste, která prezentuje dostupné informace o sdíleném kompostování v celosvětovém měřítku.

Co je ShareWaste?

ShareWaste je sociální platforma a aplikace propojující lidi, kteří by rádi kompostovali bioodpad (nejčastěji kuchyňské zbytky), který vyprodukují, s jejich sousedy, komunitními zahradami nebo městskými farmami, zkrátka kýmkoliv, kdo má kompostér, vermikompostér (žížaly) nebo například chová slepičky. Podporuje sousedské komunity v kompostování organického odpadu, tvorbě nové půdy a pěstování vlastních plodů a rozvoji nové městské zeleně. Mnoho lidí se mylně domnívá, že organický odpad putuje na skládku, kde se rozloží a vše je v nejlepším pořádku. Málokdo ale také ví, že díky minimálnímu přístupu vzduchu dochází k produkci metanu, který funguje jako velmi silný skleníkový plyn.

Městská moderna a rychlý přístup

ShareWaste funguje ve všech moderních prohlížečích. Máme rovněž mobilní aplikace po iOS a Android, které lze zdarma stáhnout. Na sociálních sítích šíří osvětu, příklady dobré praxe, inspiraci ze zahraničí, snaží se lidi podpořit a nakopnout k tomu, aby učinili nějaký krůček správným směrem.

Kosmopolitní přesah projektu – Sydney jako Praha

Nejvíce uživatelů je momentálně v Austrálii, kde je pro autory nejjednodušší podporovat tuto iniciativu a aplikace bezplatně šířit. Velkou základnu má ShareWaste také na Novém Zélandu, autoři aplikace vědí o uživatelích z USA a Velké Británii. Momentálně máme ShareWaste téměř 4 500 registrovaných uživatelů a několik skvělých příkladů dobré praxe z různých míst. A nyní by aplikace a její autoři chtěli „zakořenit“ v Evropě, a kde začít jinde, než na domácím zahrádce!

Osobní příklad a zapojení je to hlavní!

Kdokoliv po celém světě se může zapsat jako odběratel nebo přispěvatel. Odběratelé jsou vidět na naší ShareWaste mapě a přispěvatelé si s nimi mohou v aplikaci vyměňovat zprávy a dohodnout se, kdy a jak nosit bioodpad (a dohodnout detaily, např. jaký organický materiál je přesně příjemce ochoten odebírat a recyklovat). ShareWaste podporuje cirkulární ekonomiku, sdílení zdrojů a zkušeností mezi sousedy.

Všechny aktivní ShareWaste komunity musely někde začít. Ve Vaší oblasti to můžete být právě Vy, kdo inspiruje ostatní, aby se přidali! Nasdílejte informace o nás na svých sociálních sítích, pozvěte svou rodinu a přátele. Pokud jste dárce a kolem není zatím žádný příjemce, můžete si zapnout notifikace a my Vám pošleme emailovou zprávu, když se ve Vaší blízkost nějaký nový dárce objeví. V Česku na podobné bázi vznikl v rámci činnosti společensky prospěšného podniku Kokoza, o.p.s. za podpory Nadace Vodafone (Projekt Rok jinak) projekt Mapa komunitních zahrad a kompostérů [1].

Kdo za tím stojí? Za vším hledej Čechy!

Eliška a Tomáš Bramborovi [2] jsou český pár momentálně žijící v australském Sydney. Podle svých slov jsou milovníky naší planety Země, kterou by chtěli budoucí generaci předat v co nejlepší kondici. Rozhodli se využívat své znalosti a dovednosti tak, aby zlepšovali své okolí. Když se v roce 2015 přestěhovali do Sydney a začali bydlet v malém bytě bez zahrádky a možnosti kompostovat, uvědomili si, kolik bioodpadu jen tak vyhazujeme bez přemýšlení do popelnice. Rozhodli se to změnit a ideálně po celém světě :) A tak vzniklo ShareWaste. Tomáš aplikaci programuje a stará se o její chod, Eliška se věnuje PR a komunikaci s našimi uživateli. A dobrovolnice Alicia jim pomáhá se sociálními sítěmi. Více informací a možnosti zapojení do projektu naleznete na odkazech [3], [4], [5].

Poděkování

Článek vznikl ve spolupráci s autory aplikace ShareWaste Eliškou a Tomáše Bramborovými. Článek je výstupem projektu „Ekoporadnypraha.cz – poradenské publikace a články pražských poraden“, který je v letech 2017 – 2018 finančně podpořen hl. m. Prahou a jehož prezentaci naleznete na vlastním portálu EkoporadnyPra­ha.cz.

Zdroje a odkazy na další informace:

[1] Mapa komunitních zahrad a kompostérů

[2] Týdeník RESPEKT: Odpadky pro všechny

[3] Web ShareWaste

[4] Facebook ShareWaste

[5] Instagram ShareWaste