Zimní tip I: přikrmování městského ptactva

Proč vlastně přikrmovat ptactvo?

V tipu pro měsíc únor naleznete informace, jak v zimních měsících účině pomoci městskému ptactvu a ke stažení též informační leták, vztahující se k této problematice.

Publikováno: 12.2. 2013; aktualizace: 15.2. 2013

Proč přikrmujeme?

Mnoho ptačích druhů během podzimu odlétá do oblastí s příznivějším podnebím a s dostatkem potravy. Avšak řada druhů zůstává u nás a přes zimu rádi přijmou, především za tuhých mrazů a vysoké sněhové pokrývky, pomoc ze strany člověka ve formě přikrmování. Nejrozšířenější a nejznámější způsob je přikrmování na krmítku. Tímto způsobem můžete pomoci i Vy, kdo se rozhodnete krmítko sami vyrobit nebo zakoupit. Důležité také je zjistit, které druhy zalétávají zrovna do Vaší zahrady či vnitrobloku a určit tak vhodnou skladbu potravy daných ptačích druhů.

Kdy začít s krmením?

S krmením můžete začít již začátkem listopadu. Krmivo podávejte pravidelně, zpočátku v menších dávkách. Za mrazů a při vyšší sněhové pokrývce je žádoucí dávky zvyšovat. Přikrmovat lze až do konce března.

Čím zásadně krmíme?

Potrava předkládaná ptákům na krmítko by měla být kvalitní a nezkažená. Zásadně ptákům nesmíte servírovat zbytky z Vaší kuchyně či jídelny. Takováto potrava totiž způsobuje zvířatům obecně značné zažívací potíže a může vést až k jejich úhynu. Ptáky nikdy nekrmit: těstovinami, slanými, kořeněnými a uzenými výrobky ani přepáleným lojem!

Výroba ptačího krmítka

Co patří na krmítko?

Potrava, kterou můžeme ptákům nabídnout, se liší podle jednotlivých druhů. Například pěnkavy a vrabci preferují – semena plevelů a obilovin. Tyto druhy často navštěvují zásyp. Sýkory (koňadra, modřinka, babka, uhelníček, parukářka), brhlík, šoupálek budou rádi za olejnatá semena, lůj či tukovou směs. A naopak kosi a drozdi za plody nejrůznějších v přírodě nasbíraných bobulovin či jablka.

Jak krmítko vyrobíme?

Nejvhodnějším a nejdostupnějším materiálem pro výrobu krmítka je dřevo, ale pro vytvoření jeho jednotlivých částí, zejména stříšky, můžeme použít i kovu nebo umělých hmot. Na velikosti a tvaru krmítka úplně nezáleží (lze zvolit např. rozměr 25×20×20 cm – viz. krmítko na fotografii) – mělo by být spíše větší a prostornější, aby umožnilo konzumovat potravu i větším ptačím druhům (např. kosům). Důležitá je především dostatečně velká stříška, která chrání předkládanou potravu před vlhkem a sněhem. Při výrobě se nesmíte opomenout opatřit krmítko nízkým zábradlím (asi 2 cm), aby vítr nesmetal potravu na zem z ploché základny krmítka. Jsou však i alternativní druhy krmítek vytvořené z květináčů, pet-lahví apod.

Kam vhodně krmítko umístíme?

Vyrobené krmítko nejlépe umístíte na místě s volným prostranstvím. Mělo by to být místo klidné a přehledné, minimálně 1,5 metru nad zemí a alespoň 2 metry od nejbližšího stromu. Pokud krmítko věšíme na stromě, tak je dobré ho zavěsit pomocí drátu nebo provázku za větev. Tímto opatřením předejdete napadení ptáků toulavou kočkou nebo kunou.

Ke stažení:

Zdroje informací:

Použitý a doporučený zdroj textu a obrázků: J. Cepák & P. Voříšek, 2002: Česká společnost ornitologická, Zimní přikrmování ptáků – oficiální doporučení České společnosti ornitologické

Foto: R. Borovička, 2012: 01/14 ZO ČSOP

Kresba: E. Surmová, 2012: 01/14 ZO ČSOP

Poděkování:

Tato informační stránka byla vytvořena a je provozována v rámci veřejné zakázky Magistrátu hl. m. Prahy „Zajištění a realizace služeb environmentálního poradenstí pro Prahu v letech 2012 – 2013“, která je realizována konsorciem pražského environmentálního poradenství EkoporadnyPraha.cz