Ptačí budky

Během dvou podzimů v letech 2004 a 2005 jsme na území naší městské části pověsili 90 nových ptačích budek (sýkorníků), o které nyní pravidelně pečujeme. Ptačí příbytky se nacházejí na stromech několika zelených prostor Prahy 10 mimo jiné v Malešickém parku, Malešickém lesíku, v okolí Vršovického nádraží, sídlišť Skalka a Zahradní Město atd..

Nyní budky pravidelně čistíme, opravujeme a snažíme se o pozorování námi spravovaných ptačích příbytků a jeho obyvatel. Tento pravidelný „úklid“ je otevřen všem dobrovolným milovníkům ptactva z řad veřejnosti.

Mimo to se o dalších 50 budek (sýkorníků) od roku 2003 staráme ve Středočeském kraji nedaleko obce Ptice (okres Praha – západ). O tyto budky se ve spolupráci s podnikem Lesy ČR – lesní správou Nižbor starají členové našeho oddílu Mladých ochránců přírody Ginkgo.

V letech 2007 – 2010 jsme také vyvěsili několik budek pro zpěvné ptactvo, sovy a také netopýry v přírodní památce Velká Skála a jejím okolí v Praze 8 – Bohnicích, o kterou se dlouhodobě staráme v rámci péče o chráněná území.

Celkově pečujeme a evidujeme na 150 ptačích příbitků.

Související články