Fotograf

  1. Zná typy fotografických přístrojů (digitální x analogový fotoaparát; zrcadlovka x kompakt). Ví čím se tyto typy liší a jaké jsou jejich výhody a nevýhody.
  2. Ví co je to expozice. Ví jak fotit v náročných světelných podmínkách (sníh, mlha, ostré slunce, protisvětlo, interiér). Ví jak pracovat se světlem. Zná pojmy kompenzace expozice, dynamický rozsah, přepaly atd.
  3. Zná a umí vysvětlit vztahy mezi časem, clonou a citlivostí. Ví co je to hloubka ostrosti, umí ji odhadnout a uvede příklady jejího využití.
  4. Orientuje se ve foto vybavení (objektivy, filtry, stativy, blesky, předsádky, mezikroužky, makro příp. světla, odrazné desky apod.)
  5. Umí využít odpovídající foto vybavení k jednotlivým účelům.
  6. Zná a umí používat programy ke zpracování fotografií. Ví co je histogram, úrovně, vyvážení bílé atd. to vše umí využít při úpravě fotek. Vysvětlí pojem RAW. Ví co je to barevný prostor (RGB, CMYK, Adobe RGB, stupně šedi). Ví co je to kalibrace monitoru.
  7. Vyfotil krajinu, portrét, makro, dokumentární fotografii…..
  8. Má systém v archivaci fotografií. Ví jak publikovat fotky na oddílovém webu.
  9. Pozná z předložených fotek, k jakým chybám došlo při jejich pořizování.
  10. Pravidelně fotí na oddílových (i jiných akcích) a zhotovuje (nebo nechává zhotovovat) fotografe. Předává své znalosti dalším členům oddílu.

Související články